Krüptorahade võidukäik Hiina ja USA senati kaasabil 22. nov

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Viimastel nädalatel on järjekordselt tähelepanu alla tõusnud bitcoin ehk eestipäraselt bitimünt, mis on uudistes teinud esinemisrekordeid samaaegselt hinnarekorditega. Selle protsessi käivitas oktoobris bitcoini kasutuselevõtmine Hiina suurima otsingumootori Baidu poolt. See samm tegi selle alternatiivraha nähtavaks 570 miljonile Hiina internetikasutajale. Kui Baidu selle kasutusele võttis, tähendab see ühtlasi, et neil on de facto nõusolek oma valitsuse poolt.


Selle nädala alguses teisipäeval, pärast USA Senatis toimunud istungit, kus arutati virtuaalrahade tuleviku üle, tõusis ühe bitcoini hind 900 dollarini. Senati istung andis vaatlejate esialgsel hinnangul rohelise tule bitcoini kasutusele. Loomulikult jätkub USA's võitlus erinevate huvigruppide vahel, kuidas krüptoraha tulevikus reguleeritud saab.

Hiina seisukoht on väga oluline, sest see tekitab ka survet Ühendriikidele — kui nad praegu tekkiva uue rahaturu üle reguleerivad, siis nad riskivad jääda isolatsiooni. Seeläbi võiks USA muutuda tagamaaks, kus ühelt poolt muu maailm, mis bitcoine kasutab ning mille keskmes on Hiina ja teiselt poolt USA, kes on sellest mängust väljas. Paljud bitcoini startupid lahkuksid sel juhul maalt.

Üks hea element, mis tänu kasvanud huvile on tekkinud — 
viimastel nädalatel toimunu on suur koormustest kõigile krüptorahaga seotud süsteemidele ja koodile. Häkkimiskatsete arv börsidele, nagu Mt. Gox Jaapanis ja BTC China, on tõusnud.  Seega on nii vahetusbörsid, kui ka erinevad tarkvarakomponendid arenenud surve all väga kiiresti.

Tuule on saanud tiibadesse hulk alternatiivseid krüptorahasid, mis on disainitud bitcoini järgi, nagu litecoin ja feathercoin. Samuti on tekkinud hulk startup-firmasid, mis tegelevad nii bitcoini, kui teiste krüptorahadega.

Praegu kõigub bitcoini hind 500-900 dollari vahemikus. Hetkel kui seda kirjutan on BTC -> USD vahetuskurss 750 dollarit. See number on väga ebastabiilne ja ma ei soovita ilma väga külma kõhuta sellesse investeerida.

Üks hea element, mis praegusel protsessil on — ta populariseerib kogu alternatiivrahadega seonduvat ja aitab meil mõelda väljapool keskpankade poolt emiteeritud rahasüsteemi piire.

Mis konkreetselt bitcoinist saab, on veel lahtine — kindlasti üritatakse selle liikumist reguleerida ja erinevate riikide poolt seadustada. Aga missugused praegustest või tulevastest krüptorahadest tulevikus ellu jäävad ja edasi arenevad, on praeguses muutustelaines veel raske näha ...


Bitcoini hind dollarites alates 2012 detsember kuni selle nädal alguseni.


Esimene bitcoini automaat Kanadas, Vancouveris mis avati oktoobris.Artiklid:

Suuremad krüptorahade turud:
https://vip.btcchina.com/

Reaalajas maailmakaart, kus on näha kui palju bitcoine vahetatakse:
http://fiatleak.com/

Lühike sissejuhatus bitcoin ülesehitusse:
http://bitcoin.org/en/
https://en.bitcoin.it/wiki/Myths

Wiredi infograafika bitmündi olemusest:


Krüptorahade legaalsus eri riikides:

Forum: Legality across the globe

Loe lisaks »

Infograafika rahanduse tulevikust 28. dets

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0


http://www.emergence.cc/2010/12/new-lenses-of-wealth/

Loe lisaks »

Tuleviku raha projekt - The Future of Money project 28. dets

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0


The Future of Money from KS12 on Vimeo.

http://www.emergence.cc/futureofmoney/

Loe lisaks »

Bioneer: Raha ja tema alternatiivid 18. mai

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 4

"Viimastel nädalatel on Eestis käivitunud huvitav tendents – kogukonnarahad. Urvaste vallas võeti kasutusele Urban, Paides Pai. Kristjan Jansen kirjutabki põhjalikumalt kogukonnarahadest.

Mis on raha? 

Teda on nimetatud informatsioonikanaliks, vahel ka võimu teostamise vahendiks, kuid tavaliselt selgitatakse raha olemust tema funktsionaalsuse kaudu – rahaga saab asjade väärtust mõõta, väärtusi vahetada ning säilitada. Kuid väga harva tõstatatakse küsimus raha päritolu, vajaduse, alternatiivide ning tulevikuväljavaadete kohta. Me võtame oma rahasüsteemi iseenesestmõistetavana, isegi nähtamatuna – loomulikult märkame me raha olemasolu või selle puudumist, kuid peaaegu kunagi ei lähe me süsteemi juurte juurde ja ei uuri, miks raha üldse vaja on.

Kõige üldisemalt kõlab raha definitsioon nii: raha on sotsiaalne kokkuleppe, mille alusel kasutavad inimesed omavahel midagi vahetusväärtusena. Kes kokku lepivad? Mida vahetusväärtusena kasutatakse? Kus see raha kehtib? Selle kohta ei ole ühtegi reeglit, kõik on kokkuleppe küsimus. Siin peitub võti näha raha millegi tunduvalt laiema, vabama ning sümpaatsemana, kui ta tavaliselt tundub."

Loe lähemalt:
http://www.bioneer.ee/eluviis/okokogukonnad/aid-8015/Raha-ja-tema-alternatiivid

Loe lisaks »

Paides võeti kasutusele oma raha 05. mai

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Järva Teataja kirjutab Paide oma rahast "Pai"


Loe lähemalt:
http://www.jt.ee/?id=257952

Loe lisaks »

Facebookis tekkis grupp alternatiivrahade teemal 05. mai

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Kes on huvitatud värskeid viiteid saada või diskussioonist osa võtta võib liituda "uus raha" grupiga.

Facebooki grupi leiad siit:
http://www.facebook.com/pages/Uus-raha/120327111320443?ref=ts

Loe lisaks »

Urvaste uus koduraha Urban 25. apr

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Urvaste Külade Selts laseb sel laupäeval ringlusse esimesed kogukonna kinkekaardid — urbanid. Kinkekaardi väärtusega 1 urban saavad kõik Urvaste valla heategevuslikel talgutöödel osalejad, kes on vähemalt kooliealised.

Esimesed urbanid jagatakse välja sel laupäeval Urvaste kirikuümbruse koristamise talgutel. 1. mail aga plaanitakse talgutöid juba viies Urvaste valla külas.

Urbani võib jätta endale mälestuseks, aga seda on võimalik mõnedel puhkudel ka maksevahendina kasutada. Näiteks pääseb 2 urbani eest vendade Johansonide kontserdile Urvaste kirikus 21. mai õhtul. Urbanipäeva laadal 22. mail saab 1 urbani eest kas pannkoogi, Urvaste Külade Seltsi loteriipileti või MTÜ Kaksküla pakutava supi. Urbanid kehtivad 21. ja 22. mail ka Pokukoja külastamisel.

Kinkekaardi võrgustikku kuuluvad hetkeseisuga veel MTÜ Kaksküla, EELK Urvaste kogudus, Pokumaa Sihtasutus ning talgute eestvedajad külades. Liituda võivad kõik, kes soovivad Urvaste vallas korraldada talguid või pakkuda urbani eest soodustusi.

Loe lähemalt kortslehest:

http://www.kortsleht.ee/node/208

Loe lisaks »

Lewis Pounds rahasait 26. jaan

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 2

Lewise linnas mis kuulub "Transition towns" võrgustikku on käivitunud oma kohalik nael e. "Lewis Pound" mida annab välja kohalik NGO koostöös kohalikku valitsusega.


http://www.thelewespound.org/how.html

Loe lisaks »

Tartu Ülikoolis ilmus rahandusteemaline uurimus 14. okt

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Kristjan Janseni uurimustöö on seni esimene alternatiivrahasid kajastav uurimus Eestis.


Selle tekstiga saad tutvuda siin:
alternatiivrahasüsteemid.pdf


Loe lisaks »

Saksa regionaalraha Chiemgaueri lugu 12. okt

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0


Loe lisaks »

Õnnepanga avapressikonverents toimus täna 22. sept

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Vahetatakse heategusid ja vahetusühikuks on tänutäht.

Loe lisaks »

Kirikiri: Regionaalraha lugu 2006 10. okt

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Paralleelraha, lokaalraha, täiendraha, rööpraha ja eelmise sajandi alguses ka koduraha - heal lapsel mitu nime. Aga millega on tegemist?

Põhimõte

Erinevat tüüpi vahetussüsteeme on inimesed kasutanud nii kaua, kui meil on olemas kirjalikke ülestähendusi. Algselt olid levinud põhiühikuteks kariloomad ja vili, mis hiljem asendusid paberist ja metallist ühikutega. Pika ajaloo jooksul on välja mõeldud ja leitud erinevate olukordade jaoks sobivaid vahetus- ja arveldussüsteeme. Praegune riikide tasemel garanteeritav riigiraha on vaid üks süsteem paljudest ja lisaks headele omadustele on tal ka mitmeid probleeme, mida täiendrahad lahendada aitavad.

Loe lisaks »