Kirikiri: Regionaalraha lugu 2006 10. okt

Henri Laupmaa · Kommentaarid: 0

Paralleelraha, lokaalraha, täiendraha, rööpraha ja eelmise sajandi alguses ka koduraha - heal lapsel mitu nime. Aga millega on tegemist?

Põhimõte

Erinevat tüüpi vahetussüsteeme on inimesed kasutanud nii kaua, kui meil on olemas kirjalikke ülestähendusi. Algselt olid levinud põhiühikuteks kariloomad ja vili, mis hiljem asendusid paberist ja metallist ühikutega. Pika ajaloo jooksul on välja mõeldud ja leitud erinevate olukordade jaoks sobivaid vahetus- ja arveldussüsteeme. Praegune riikide tasemel garanteeritav riigiraha on vaid üks süsteem paljudest ja lisaks headele omadustele on tal ka mitmeid probleeme, mida täiendrahad lahendada aitavad.

Maailmas

Viimase kahekümne aasta jooksul on toimunud suur paralleelrahade renessanss. Bernard Lietaeri andmetel on tänaseks üle maailma 5000 erinevat süsteemi, mida erinevad kogukonnad ja organisatsioonid kasutavad. Viimati toimus tõus kahe maailmasõja vahel eelkõige Ameerika Ühendriikides, Saksamaal ja Austrias, kus eksperimenteeriti uute süsteemidega, kuna suure depressiooni aegu oli konventsionaalne rahasüsteem kriisis.

Loe edasi Kirikiris

Kommentaarid: 0

Email again:

Lisa kommentaar